Artık hepimiz “Youtuber” ve “Influencer” kelimelerine aşinayız. Hatta özeniyor ve biz de bir şeyler yapmak, kendimizi bu dünyanın içine sokmak istiyoruz. Başkalarının çektikleri videoları izlerken gaza gelmeyenimiz yoktur herhalde. Birkaç denemeden sonra bırakıp gündelik hayatına dönenler olduğu gibi canla başka bu yolda ilerleyenleri de görmek mümkün. Çünkü globalleşen dünyada her çekilen videonun bir potansiyel kitlesi mevcut. Bugün yüklediğiniz ve unuttuğunuz bir videonun 3-5 yıl sonra viral olması işten bile değil. Yalnız unutmamalısınız ki Ekim 2020 itibariyle değişen kurallara göre artık YouTube’dan para kazanmak öyle kolay değil.

YouTube’dan Nasıl ve Ne Kadar Para Kazanılır?

Eğer çektiğiniz videoların size bir getirisinin olmasını umuyorsanız; en az 1.000 abone, 10.000 kanal görüntülenmesi ve son 12 ay da 4.000 saat izlenmiş olmanız gerekiyor.
Bunların yanı sıra adım adım şu işlemleri gerçekleştirmeniz gerekiyor:

 1. YouTube İş Ortağı Programı Şartlarını Kabul Etmek
  2. AdSense’e Kaydolmak
  3. Para Kazanma Tercihlerini Belirleme
  4. İnceleme Sonucunu Beklemek

YouTube’dan elde edilen kazanç ortalama olarak 1.000 görüntülenme elde eden bir kanal için 0,5 – 2 Dolar arasında değişkenlik gösterir. Diğer önemli değişkenler ise yer ve hedef kitledir.

Para Kazanmayı Etkinleştirebilmek İçin Minimum Uygunluk Koşulları Nelerdir?

Reklam geliri elde etmek: En az 18 yaşını doldurmuş veya ödemelerinizi yönetebilecek 18 yaşından büyük bir vasinizin olması gerekmektedir.

Kanal üyelikleri: En az 18 yaşında olmanız ve 30.000’den fazla aboneniz olması gerekmektedir.

Ürün rafı: En az 18 yaşında olmanız ve 10.000’den fazla aboneniz olması gerekmektedir.

Super chat ve süper stickers: En az 18 yaşında olmanız ve Super Chat’in kullanılabildiği bir ülkede/bölgede yaşıyor olmanız gerekmektedir.

YouTube Premium geliri: Oluşturduğunuz içerikler YouTube Premium abonesi olan izleyiciler tarafından izlenmelidir.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

YouTube Kanalımı Kazanca Açmak Ne Zaman Mantıklı?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi eğer Türkiye’de ikamet ediyorsanız bu konuyu iki kere düşünmeniz gerekmektedir. Eğer vergilerinizi karşılayacak kadar geliriniz yoksa henüz para kazanmayı seçmenin zamanı gelmemiş demektir. Çünkü günümüzde YouTuber olmak için artık resmen bir sermayeye ihtiyaç duyuluyor.
YouTube kanalından kazanç elde etmek için bir kere vergi mükellefi olmak artık şart. 1 TL dahi kazansanız bunu bildirmek ve vergisini ödemekte yükümlüsünüz.

Eğer Kazancınızı Bildirmezseniz Ne Olur?

İleride bir gün devlet banka hesaplarını kontrol etme kararı ile karşınıza gelebilir ve geçmişe dönük çok sağlam bir ceza çıkarabilir! Çıkan cezanın faiziyle birlikte tahsil edildiğini söylememize gerek yoktur sanıyorum.

Bu durumu bir örnekle taçlandıralım:
Diyelim ki bir vakitler iyi bir izlenme yakaladınız ve kazancı aktif ettiniz, 10 ay boyunca kazanç sağladınız ve bunu beyan etmediniz. Öncelikle bu kazancı beyan etmediğiniz her ay için 1.200 TL ceza kesiliyor, ardından 10 ay için 12.000 TL’lik bir cezayı da baştan kabul etmiş oluyorsunuz. Durun daha bitmedi! Her 3 aylık periyodlar için 1.200 TL daha ceza kesildiğinde varın toplamını siz yapın. Bu arada geçmişe dönük vergiyi faizi ile tahsil ettiklerinin tekrar altını çizelim, şu an yaptığınız toplamda o faizler henüz yok.

Sonuç olarak eğer iyi bir izlenme sayınız, kalabalık bir aboneniz yoksa kısacası dişe dokunur bir gelir elde edecek durumda değilseniz, para kazanmayı aktif etmemek akıllıca bir hareket.

Peki, YouTube’dan Elde Edilen Kazancın Vergisi Nasıl?

Google’dan 1.000 TL kazandınız diyelim, öncelikle yatan miktarın %18 KDV’si ödenmeli.

ŞAHIS ŞİRKETİLİMİTED ŞİRKET
%15 – %40 gelir vergisi%22 kurumlar vergisi
250 – 270 TL muhasebe gideri800 TL’yi aşabilen muhasebe gideri
Damga pulu vergisiDamga pulu vergisi
Gider Tablosu

Yukarıda yer alan beyannamelerin her ay düzenli yapılması gerektiğini unutmamak lazım, bu koşullar altında daha masrafsız görünen şahıs şirketinin bile giderleri epey kabarıyor. Hiç kazanç elde etmeyen bir şahıs şirketinin devlete ödemesi gereken miktar 350 TL’yi buluyor.

youtube-vergi-sorunu
Youtube Vergi Hesaplamaları

Giderler henüz bitmedi! Eğer evden ya da ofisten çekim yapıyorsanız ve size ait değilse stopaj ödemeniz gerekiyor. Bu arada primleriniz bir şirket tarafından ödenmiyorsa her ay 850 TL civarında olan bir Bağ-Kur ödemesi yapmanız gerekiyor.

Bu işlemleri e-devlet üzerinden halledebileceğiniz gibi aynı zamanda bu işlemleri kolayca halletmenin bir yolu da Mukellef.co adresinden yardım almak. Bu site size nasıl yardım edebilir?

 • Şirket açmak
 • Mali müşavir bulmak
 • Ön muhasebe tutmak

Stopaj Ödememek Mümkün Mü? Vergiden Kaçınma Ne Demek?

Eğer eviniz kiralıksa stopaj ödemeniz gerekiyor fakat bu durumdan kaçınma mümkün. Vergiden kaçınma demek size sağlanan hakları kullanarak daha az vergi ödemek demektir.

Örneğin; kiralık bir evdeyseniz, sanal ofis kiralayarak stopaj ödemekten kurtulabilirsiniz, böylelikle de bir şirket adresi edinmiş olursunuz. Aynı zamanda muhasebe programınız da oluyor ve online olarak bir panel üzerinden size gelen faturaları görebiliyor aynı zamanda fatura kesebiliyorsunuz.

Sağlıklı Bir YouTube Profili Nasıl Oluşturulur?

 • Öncelikle kanalınıza profesyonel bir intro oluşturmalısınız. İlk girişte insanların dikkatini çekecek olan bu bölüm kesinlikle ilk izlenim için çok önemli.
 • Kanal isminiz insanların aklında kalacak bir isim olmalı.
 • Logonuz her yerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmış olmalı.
 • Kanalınızın bir ritmi olmalı, giren kişi kanalın terk edildiğini düşünmemeli
 • Etiketler kesinlikle çok önemli ve unutmayın uzun zamandır etiketler virgül yardımı ile konuluyor.
 • SEO ayarlarına mutlaka dikkat edin.
 • Telif haklarını ihlal etmeyin.
 • Kullandığınız görsellerin kullanımı ticari olarak size ait olması gerektiğini unutmayın.
 • Kimseniz o olun! Samimiyet her zaman daha çok izletir.
 • Etkileşim halinde olun, gelen soruları yanıtlayın, izleyici kitlenizin yorumlarına ilgi gösterin.
youtuber-olmaz-makyaj
Youtuber Olmak

Harika bir video çekmenin zaman aldığını strateji ve yaratıcılık istediğini artık hepimiz deneye yanıla gördük. YouTuber olmak kulağa kolay gibi gelse de bu gerçekten zor bir iştir. Zaman ve sabır ister. Eğer doğru adımları atmazsanız kitlenizi elinizde tutamaz süreçte kan kaybedersiniz.

Dolayısıyla çok fazla video yayınlamaya başlamadan önce kanalınızın kimliğini geliştirmek için zaman ayırın ve bir strateji belirleyin. Çokluk değil süreklilik sizi başarıya götürecektir.

@mrsseda

Öneri: İlişkinizi Test Edin: Mesut Süre ile İlişki Testi