Yeşil Çay ve Kahve içmenin diyabet hastalarının daha uzun yaşamasına yardımcı olabileceği söylendi.

Yapılan araştırmalara göre; Tip 2 diyabeti olan kişilerde, yeşil çay ve kahve tüketimi bilinmeyen bir nedenden ötürü daha düşük ölüm riski oluşturuyor. Bu iddia BMJ Open Diabetes Research & Care tarafından ortaya atıldı.

Buna karşılık, Japonya’da yaklaşık 5 yıl boyunca, tip 2 diyabeti olan 4.923 kişi üzerinde çalışmalar yapıldı. Kişilerin yeme ve içme alışkanlıkları, ne kadar egzersiz yaptıkları, uyku düzenleri vb. konular hakkında bilgiler alındı. Çalışmada yer alanların yaş ortalaması 66 ve 2.790’ı erkek, 2.133’ü kadındır.

Elde edilen sonuçlara göre, her gün bir fincan yeşil çay içenler %15 daha düşük ölüm riskine sahip oluyorlar. Bu oran bardak sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor. İki ila üç bardak içenlerin ölüm riski %27, dört veya daha fazla içenlerin ise %40 daha az risk altında oldukları belirtiliyor.

Kahve İçmek Sağlıklı Mıdır? Ne Sıklıkla Kahve Tüketilmeli ?

Kahve içenlere bakacak olursak eğer, günde bir fincan kahve tüketenler %12, iki ya da daha fazlasını tüketenler ise %41 daha düşük ölüm riskine sahip görünüyor.

İşlerin daha da ilginçleştiği nokta ise her ikisini de bolca tüketenlerin sonuçlarına bakıldığında ortaya çıkıyor. Her gün dört veya daha fazla fincan yeşil çay, iki veya daha fazla fincan kahve içmek, ölüm riskini %63’e kadar düşürüyor.

Yapılan tüm çalışmalar ve araştırmalar bizlere bu duruma neyin neden olduğunu henüz açıklayamasa da yeşil çay ve kahve tüketen Tip 2 Diyabet hastalarının ölüm risklerinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Yeşil çay ve kahvenin içerdiği bileşenlerinin sağlık için yararlı olduğu düşünülüyor. Bu araştırmada, eğitim seviyesi ya da hane halkının gelir düzeyi gibi sağlık sonuçlarını etkileyebilecek bilgilere bakılmıyor. Ayrıca, Japonya’da bulunan yeşil çayın diğer ülkelerde tüketilenlerden farklı olabileceği ve bu sebepten etkilerinin de aynı olmayabileceğini söyleniyor.

@mrsseda