Araştırmalara göre zaten zor olan hayatlar, Covid-19 pandemisi sonrasında daha da stresli bir hale gelmiş ve insanlar stres atmak için kısıtlı olanaklar arasında kendilerine en uygunlarını bulmaya çalışmaktadırlar. Bizim size bir önerimiz var: Tuz banyosu.

Stresli olun ya da olmayın eğer banyolarınıza bir renk katmaya karar verecek olanlar için çözüm çok basit; biraz tuz. Deniz tuzu banyoları, terapötik ve iyileştirici özelliklerinin yanı sıra stresi azaltma ve genel sağlığınızı iyileştirme yetenekleriyle bilinirler.

Yalnız kendinizi tuzlu suyun ferahlatıcı kollarına bırakmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var:

 • Deniz tuzu türleri
 • Deniz tuzunun faydaları
 • Deniz tuzu kullanırken alınması gereken önlemler
 • Deniz tuzu banyosu yapma adımları

Deniz Tuzu Nedir?

Deniz Tuzu Banyosu

Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaşmasıyla ortaya çıkan bir tuz türüdür. Deniz tuzunu sofra tuzundan farklı kılan şey tadı, dokusu ve işlenme şeklidir. Sofra tuzu yemek tariflerinde ve yiyeceklerde kullanıldığından, ince bir doku vermek için işlenir ve bu yüzden deniz tuzunda bulunan mineralleri kaybedersiniz.

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, deniz tuzu genellikle doğrudan deniz suyunun buharlaşmasıyla geldiği için işlenmez veya minimum düzeyde işlenir. Bu sayede de deniz tuzu içerisinde yer alan çeşitli iz mineralleri kaybolmaz. Bu mineraller:

 • Magnezyum
 • Kalsiyum
 • Çinko
 • Demir
 • Potasyum

Deniz Tuzu Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada pek çok farklı deniz tuzu türü bulunmaktadır. Doğrudan Ölü Deniz’den elde edilen Ölü Deniz tuzu, ince, kalın, ekstra kalın olmak üzere çeşitli şekillerde satılmaktadır. Ayrıca bazı ürünler lavanta, vanilya, biberiye kokular içerir.

Deniz tuzları için bir başka popüler marka olan Westlab ise şunları satıyor:

 • Ölü Deniz Tuzu
 • Epsom Banyo Tuzu
 • Himalaya banyo Tuzu
 • Magnezyum Pul Banyo Tuzu

Şirketin web sitesinde yer alan bilgilere göre; yalnızca magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından doğal olarak zengin ve en yüksek kalitede gerçek Ölü Deniz tuzu elde ediliyor.

Westlab’a göre, bir deniz tuzunun menşe yeri sağladığı faydalar açısından fark yaratabiliyor.

Örneğin, Ölü Deniz tuzunun en yüksek kalitede olduğu kabul ediliyor. Rahatlama, ağrıyan kasları hafifletme, belirli cilt koşulları için rahatlık sağlama gibi terapötik kullanımlar için en iyisi olduğu söyleniyor.

Bu arada okyanus suyundan elde edilen normal deniz tuzu, yaygın olarak mutfak ortamlarında kullanılıyor.

Deniz Tuzu Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Stresi azaltmak, ağrıyan kasları rahatlatmak ve tahriş olmuş cildi tedavi etmek için bir yol arıyorsanız, deniz tuzu banyosu yapmayı düşünebilirsiniz.

Küvette uzanmak genellikle zor bir günün ardından kendinizi şımartmanın en güzel bir yollarından biridir. Birazcık deniz tuzu eklemeyi unutmazsanız, cildinizi, kaslarınızı ve eklemlerinizi de zihninizle birlikte şımartabilirsiniz.

Deniz Tuzu Banyosunun Romatizmal Hastalıklara Faydası Nedir?

Seminars in Artritis and Rheumatism dergisinde yayınlanan sistematik bir incelemeye göre, deniz tuzu banyolarının aşağıdaki hastalıkların tedavisinde faydalı olduğu bulunmuştur:

Deniz Tuzu Banyosu Cildinize İyi Gelir

Cildinizi önemsiyorsanız, tuz banyosu kesinlikle size göre.

Kurul onaylı bir dermatolog olan Dr. Sapna Palep, sedef hastalığı, egzama ve diğer kuru cilt rahatsızlıkları olan hastalar için deniz tuzu banyoları önermektedir. Deniz tuzu banyolarının belirli cilt rahatsızlıklarının semptomlarını yatıştırmaya yardımcı olabileceği de bilinenler arasındadır.

Bu arada, deniz tuzlarının akne ve atopik dermatit ile mücadele eden insanlara yardımcı olabilmektedir. Ayrıca Ağrılı kasları rahatlatır ve dolaşımı uyarır.

Deniz tuzu banyosu yapmanın diğer faydalarına şöyle bir bakacak olursak:

 • Dolaşımı uyarmak
 • Kas kramplarını hafifletmek
 • Eklemlerdeki sertliği gidermeye yardımcı olmak
 • Aşırı çalışan bacaklar ve ayaklardaki ağrıyı hafifletmek

Deniz Tuzu Banyosu Nasıl Yapılır?

Deniz tuzu banyosu yaparken medikal estetisyen olan Holly Cutler şunları öneriyor:

 • Standart boy bir küvet için 1/4 bardak deniz tuzu yeterli olacaktır.
 • Deniz tuzu banyosunun iyileştirici faydalarını deneyimleyebilmek için vücut sıcaklığınızdan iki derece daha sıcak olan bir suyu tercih edin.
 • 15 – 20 dakika kadar keyfini çıkarın.
 • Banyonuzu bitirdiğinizde kurulanın ve cildinize nemlendirici sürün.

Tuz Banyosu Herkes İçin Güvenli Midir?

Ilık su ve deniz tuzu çoğu insan için genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, küvete dalmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Kızarıklık veya kurdeşen gibi alerjik reaksiyonunuz, cilt enfeksiyonunuz ya da açık yaranız varsa, banyonuzda deniz tuzu kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

Sedef hastalığı, akne veya atopik dermatit gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa deniz tuzu banyosunu denemeden önce bir uzmanla konuşmanız gerekir.

deniz-tuz-banyosu-saglik-stres-ve-daha-fazlasi
Sırt ve Kas ağrılarına karşı çözüm

Deniz tuzu banyosu yapmak sadece rahatlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ağrılı kasları ve eklemleri rahatlatıp dolaşımı uyarır.

Son olarak, yatmadan önce deniz tuzu banyosu yapmak daha iyi ve kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olabilir.

Özlem Hatipoğlu – Tuz Banyosu Hakkında

@mrsseda

Öneri: İngiltere’de Doğum Yapmak: Türkiye İle İngiltere Arasındaki Farklar