“Bir tutkudur Sims oynamak.” Eminim ki hayran kitlesi bu cümleyi tereddütsüz doğrulayacaktır. Evler, eşyalar, karakterlerle sürekli olarak zenginleştirilen bu oyunu oynamanın yaşı yok. Yapılan araştırmalara göre İngilizce öğrenmeye başlayanların en çok tercih ettiği oyunlardan biri olma özelliğine de sahip. Gündelik yaşamda kullanılan en basit terimlerden eşyalara kadar, oyunu oynarken İngilizcenizi geliştirmeniz mümkün. Kim oyun oynayarak İngilizce öğrenmek istemez ki? Oyunun günümüze kadar nasıl süreçlerden geçerek ulaştığına şöyle bir bakalım.

The Sims

İlki 2000 yılında piyasaya sürülen “The Sims” büyük ses getirerek her yaştan insanın hayatına girmeyi başardı.

The Sims

Dünya çapında yakaladığı başarıyı 11.3 milyonluk oyun satışı ile taçlandıran firma, en çok satılan PC oyunu ünvanına da sahip oldu. Süreçte sevenlerine 7 adet ek paket çıkarıldı.

Trailer

The Sims 2

2004 yılında hayatımıza giren The Sims 2 için 8 ek paket, 9 eşya paketi çıkarıldı. Sadece bu oyun için tasarlanan 400’ün üzerinde özel nesne The Sims 2 Store aracılığı ile indirmeye açıldı.

The Sims 2
Trailer

The Sims 3

Yıl 2009’u gösterdiğinde ise hayatımıza The Sims 3 girdi.

sims-3-oyun-kapagi
The Sims 3

Bu sürüm şimdiye kadar ki en iyi sürüm olarak kabul edildi ve özellikleri sayesinde kendisinden sonra çıkan The Sims 4’ü gölgede bırakmaya hala devam ediyor. Serinin 3. nesil oyunu için toplamda 11 ek, 9 eşya paketi piyasaya sürüldü.

Trailer

The Sims 4

2014 yılında piyasaya sürülen The Sims 4 her ne kadar şirketin çok satılanlarından biri olsa da gerçek tutkunlarını tatmin edemedi ve oyunu alanların çoğu The Sims 3’e geri dönmeyi tercih ettiler. The Sims 4 için toplanda 10 ek, 18 eşya paketi piyasaya sürüldü.

The Sims 4

Bu kadar çok eşya paketi piyasaya sürülmesi ise yine oyunun The Sims 3’ten transfer edilemeyen bazı özelliklerinin affedilmesi ve cazip hale getirilmesi için olduğu düşünülüyor.

Trailer

The Sims 5

2018 yılında, Maxis’in resmi sayfasında çok sayıda yayınlanan yeni iş ilanları, yeni bir oyunun geliştirilmeye başlandığına dair ipuçları vermişti. Yaklaşık bir yıl sonra, EA CEO’su Andrew Wilson bir röportajda Maxis’in muhtemelen hem tek hem de çok oyunculu bir oyun içeren yepyeni bir nesil planladığını doğruladı. Bu sayede oyun severler bu haberin sadece bir spekülasyon olmadığına sevinmiş oldular. Ayrıca söylentiler arasında oyunun online olarak oynanacağı da var ve bu haber bütün tutkunlarını heyecanlandırıyor. Şimdi insanlar The Sims 5’in çıkış tarihini dört gözle bekliyorlar.

The Sims 5 İle İlgili Detaylar Neler?

Henüz resmi bir çıkış tarihi yayınlanmasa da bazı tahminler yürütmek mümkün. Önceki sürümlerin çıkış tarihlerine şöyle bir göz gezdirecek olursak:

The Sims 2000
The Sims 22004
The Sims 32009
The Sims 42014

Verilerden de anlayabileceğimiz gibi, her bir versiyonu diğerinden daha uzun sürede geliştirildi. The Sims 5’in şimdiye kadar piyasaya sürülmesini bekliyorduk lakin EA hala The Sims 4 için ek paketler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Yeni bir sürümün The Sims 4’ün satışlarını azaltabilmesi ihtimali de bulunması nedeniyle 2021 için ümitlenemiyoruz.

Öyleyse neden The Sims 5’in 2022’nin sonlarında çıkacağına inanıyoruz?

Bu duruma inanmak için 2 adet geçerli sebebimiz var.

  1. Bir oyunun geliştirilmesi 4-5 yıl sürüyor ve eğer yeni özelliklerle yeni bir oyun geliştiriliyorsa daha da uzun sürebiliyor. Maxis yeni versiyon için 2018’te işe alımlara başladıysa eğer oyunun 2022’ye hazır olmasını beklemek gayet yerinde görünüyor.
  2. Yeni bir oyunun duyurulması genellikle yayınlanmasından bir yıl önce gerçekleşiyor. Bu yüzden The Sims 5’in 2021’de piyasaya sürülmesi ihtimali ortadan kalkıyor.

Tüm bunlar dikkate alındığında, The Sims 5’in çıkış tarihinin 2022’nin sonları olmasını bekliyoruz.

Odudle

@mrsseda