SEO, organik arama motoru sonuçlarıyla web sitenize gelen trafik miktarını ve kalitesini artırma uygulaması olan Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) anlamına gelir.

Seo Neden Gereklidir?

Temelde, SEO optimizasyonunun amacı sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmek, sitenizi arama motoru sıralarında üste taşımaktır. Ancak bunun ötesinde, yüksek sıralamalara ulaşmanın amacı daha fazla trafik çekmek ve ideal olarak bu trafiği müşterilere ve ya potansiyel müşterilere dönüştürmektir. Ve merak edenler için, gerçekten işe yarıyor.

SEO İÇERİKLERİ NELERDİR?

SEO yapısını anlamak için öncelikle bazı tanımları inceleyelim ve bölümlerine bakalım:

Trafik kalitesi: Dünyadaki tüm ziyaretçileri sitenize çekebilirsiniz, ancak bunu yaparken kullandığınız yöntem çok önemli. Örneğin insanları yanlış yönlendirerek, Nike adını kullanıp aslında Nixe ürün satmaya kalkarsanız bu sağlıklı bir trafik olmaz. Bunun yerine, gerçekten içeriğinizi hedefleyen kitleye ulaşmak, doğru ziyaretçiye ulaşmak önemlidir.
Trafik miktarı: SERP yani search engine results pages (arama motoru sonuç sayfaları) üzerinden aldığınız doğru ve hedef kitle ziyaretçi ile site trafiğiniz artar.
Organik sonuçlar: Satın alınan bir reklam aracı kullanmadan, doğrudan içeriğinize organik yollarla erişen kullanıcıların oluşturduğu trafiktir. Örneğin,Google ana sayfa’da çoğunlukla ilk sayfa en üst kısımda yer alan reklamlar organik olmayan trafik ortaya çıkarır.

Organik-İnorganik trafik
SEO terimleri Organik Trafik Örneği

SEO Nasıl Çalışır?

Bir arama motorunu, yazı yazdığınız bir kutu aracılığıyla sorduğunuz soru ya da aradığınız her ne ise bulmanızı sağlayan, web sayfalarına giden uzun bir bağlantı listesiyle sihirli bir şekilde yanıt veren web site olarak düşünebilirsiniz. Örneğin Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi gibi. Fakat bu sihirli sitenin arka planında nelerin olduğunu hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte kısaca bir göz atalım,

Öncelikle nasıl işler ona bakalım. Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motoru) siz arama başlattığınızda internette bulabilecekleri tüm içerikler hakkında bilgi toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, bir dizin oluşturmak için tüm bu 1’leri ve 0ları arama motoruna geri getirir. Bu indeks daha sonra tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritma aracılığıyla beslenir.

Aslında dünya üzerinde neredeyse bütün bilgisayarların yapı taşları, bir diğer deyişle ‘hücreleri‘ 1 ve 0 rakamlarından ibarettir. Örneğin siz ‘merhaba‘ yazmak için klavyenizde gerekli harflere bastığınızda; bilgisayar bunları ‘harf‘ olarak değil, her harfin karşılığına denk gelen ve 1 ile 0’lardan oluşan bir sayı bütünü olarak algılıyor. Bir arama motorunun algoritmasına ise giren birçok faktör vardır.

SEO’nun O bölümü – yani optimizasyon kısmı ise- kısaca, içeriklerinizin kullanıcılar tarafından faydalı bulunması ve beğenilmesi ihtimali ile arama motorları tarafından yukarı taşınması işlemidir.

Optimizasyon birçok şekilde olabilir. Başlık etiketlerinin (site tag) ve meta açıklamalarının hem bilgilendirici hem de doğru uzunlukta olması, dahili bağlantılar, kullanılan görseller vs.

Meta Tag, Meta Açıklaması Nedir?

Meta tag’i kitapların arka kısmında yer alan kısa açıklama gibi düşünebilirsiniz yani web siteniz hakkında kullanıcıya sayfanın yapısı ve içeriği hakkında ön bilgi sunmak için kullanılır.

Meta tag bir siteye girmeden önce, site hakkında sizi kısaca bilgilendiren kısımdır

Bir sonraki konu: Kısa sürede bir web sitesi nasıl kurulur? Neler gereklidir?