Herkes sağlıklı bir yaşam sürmek için elinden geleni yapıyor ama bazen hatalara da düşebiliyor. Söz konusu sağlık olunca tavsiyeler maalesef sadece doktorlardan gelmeyebiliyor. İnternete erişimi olan herkes belirtilerini Google’a yazıp kendine teşhis koyup ona göre de bir tedavi yoluna gitmeye çalışabiliyor. Bu durum gerçekten büyük bir risk oluşturuyor.

Danışılmadan alınan vitamin ya da ek takviyeler çok hızlı gelişim sağladığınızı düşündürtse de sağlığınızı her zaman iyiye götürmeyebilir. John Hopkins Medicine’nin yaptığı araştırmaya göre çoğu vitamin ya da ek takviye bir fark dahi yaratmayabilir.

Vitamin ve Ek Takviyelerin Etkileri Neler?

vitamin-ek-gida

2019 yılında yapılan analize göre dünyanın çeşitli bölgelerinden 992.000’den fazla insan üzerinde 277 deneme yapıldı. Araştırmanın verilerine göre multivitaminler, demir, folik asit, A,B6, C, E gibi 16 farklı vitamin ve diğer ek takviyeler kullanıldı.

Kullanılan vitamin ve ek takviyelerin ölüm ve kalp hastalığı, kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler durumlarla olan bağlantılarına bakıldı.

Araştırmacılara göre, çoğu vitamin ya da ek takviyen bir zarara neden olmadığı gibi direk olarak olumlu bir gelişme ile bağlantılı da kurulamadı.

Faydalı Olan Sadece İki Ek Takviye Bulundu

Omega-3 yağ asidi takviyesi alanların, almayanlara kıyasla kalp krizi riskinde %8, kalp hastalıkları riskinde %7 azalma tespit edildi.

Folik asit inme riskini %20 azalttığı ortaya çıktı. Yalnız araştırmacılara göre kişilerin beslenme şekli kesinlikle çok önemli. Tahıllı gıdalardan direk olarak alınan folik asit direk etki ederken ek takviye olarak alınanın aynı oranda başarılı sonuçlara imza atamadığı ortaya çıktı. Yeme alışkanlıklarında sorun olanların ek takviye olarak almalarının iyi birer fikir olabileceği öne sürüldü.

D Vitamini Almak Zararlı Mı?

Araştırmacılara göre, eğer D vitamini kalsiyum ile birlikte alınırsa, inme riski %17 oranında artıyor. Tek başına alındığında ise herhangi bir sağlık riski ile bağlantısının olmadığının altı çiziliyor. D vitaminini en çok sabah uyanmakta zorluk çekenler ya da enerjisiz uyananlar kullanıyor. Mutlaka doktor kontrolünde tahliller yapıldıktan sonra kullanılması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

Sağlıklı Olmak İçin Ne Yapmalı?

Erin D. Michos’a göre “İnsanlar besinlerini sağlıklı bir diyetle almaya odaklanmalı”. Düzgün yeme alışkanlıkları olan insanlar, dışarıdan herhangi bir vitamin ya da ek takviyeye ihtiyaç duymadan sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürebilirler. Herhangi bir ek gıda kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka doktora danışılmalı ve gerekli tahliller yapıldıktan sonra yine doktor kontrolünde kullanılmalıdır.


Sağlık için bir başka olmazsa olmaz ise doğru diyetin yanında spordur. Kendinize uygun olan bir rutin bulana kadar denemeyi bırakmayın.
Herkese sağlıklı bir gelecek dileriz.

Öneri: Yapay et nasıl üretilir? Yapay et sağlıklı mıdır?
@mrsseda