Yazıya geçmeden önce eğer Kripto Para piyasasına yönelik kısaca bilgi almak isterseniz Kripto Para Dünyası: Bitcoin ve Altcoin mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Ripple, online para transferi için kullanılan bir iletişim protokolüdür. ABD merkezli Ripple Labs şirketi tarafından 2012 yılında geliştirilmiş sistemde Dolar ve Türk Lirası gibi fiat para birimlerinin yanı sıra, Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para türünden ödemelerle diğer emtiaları ve değer birimlerini destekler.

XRP, Ripple Inc. tarafından yayınlanan ve kısmen yönetilen dijital bir para birimidir. Ripple pek çok kripto paranın aksine, madenciliği yapılamayan ve ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerin tamamen bir şirket tarafından yönetildiği bir dijital para birimidir.

Ripple; bankaların, ödeme sağlayıcılarının, dijital varlık borsalarının ve şirketlerin gelişmiş blokzincir teknolojisini kullanarak güvenli, ücretsize yakın derecede düşük işlem ücretli ve her boyutta, küresel çapta para ve değer göndermeyi mümkün hale getirmeyi hedeflemektedir.

Ülkemizde Ripple işbirliği ile blockchain kullanarak uluslararası para transferi çalışmalarına başlayan Akbank, yayınlanan son güncelleme ile Santander UK’e Ripple üzerinden blockchain altyapısı ile GBP para transferlerine başladı.

XRP Nasıl Satın Alınır?

XRP ya da herhangi bir kripto para birimi satın almak için çeşitli kripto para birimlerinin ticaretini sağlayan bir platforma kayıt olmalısınız. Bu konuda hizmet veren birçok platform bulunmaktadır. Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi kripto para satın alabileceğiniz bazı platformlar,

Binance, işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Sadece işlem hacmi değil aynı zamanda kullanıcı sayısı olarak da dünyanın en büyük platformlarından biridir. Oldukça zengin bir porföye sahip Binance, her geçen gün eklenen yeni birimler ile de piyasasını genişletmektedir. Ayrıca Türkçe ve Türkiye’den transferleri de destekleyen Binance bu konuda öncü platformlardan biridir.

Coinbase, merkezi San Francisco, California, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir dijital para borsasıdır. Oldukça sınırlı bir portföye sahip olan Coinbase uzun dönemli yatırımlar için tavsiye edilir.

BtcTurk, 2013 yılında Türk Lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminin gerçekleştirildiği Türkiye’nin Türk lirası tabanlı ilk kriptopara alım satım platformudur. 1 Temmuz 2013 tarihinde iş insanı Kerem Tibuk tarafından kurulmuş, 2018 yılında QNB Finansinvest CEO’su Özgür Güneri tarafından devralınmıştır.

Paribu 14 Şubat 2017’de kullanıma açılan ve milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan Türk Lirası ile kripto para alış veya satış işlemleri yapılabilen bir kripto para borsasıdır. Paribu’nun CEO’su Yasin Oral’dır. Paribu, Türkiye’de tümüyle yasal olarak faaliyet göstermektedir. Yetkili mercilerden gerekli izinlere sahiptir.

Önemli not: Yukarıda yer alan bilgiler herhangi bir tavsiye içermemektedir.