Malumunuz regl olmak kadınlar için pek sevimli bir durum değildir. Çekilen karın ağrıları, baş dönmeleri ve mide bulanmaları yeterince zorken, bir de kendilerine uygun ürünü bulmak işkenceye dönüşmemelidir. İşte tam da bu noktada regl kabı kadınların imdadına koşuyor.
Regl kabı, bir tür kadın hijyen ürünüdür ve temizliği doğru şekilde yapıldığı sürece yeniden kullanılabilir. Basitçe, regl sıvısının birikmesi için vajinanıza yerleştirdiğiniz, kauçuk veya silikondan yapılmış küçük, esnek, huni şeklinde bir kaptır.
Bu yöntem diğerlerine nazaran daha fazla kan tutabiliyor olduğu için ayrıca çevre dostu kabul edildiği için birçok kadın tarafından tercih ediliyor. Ürün, regl akışınıza bağlı olarak, 12 saate kadar değişim yapmadan kullanım imkânı sağlıyor.
Çeşitli markalar, söz konusu ürünü üretiyor ve yıllardır satışa sunuyorlar.

Regl Kabı Nasıl Kullanılır?

Regl kabı kullanmaya başlamadan önce mutlaka jinekoloğunuzla konuşmalısınız. İhtiyacınız olan boyutu bulduktan sonra, markalardan herhangi birini online olarak rahatlıkla sipariş edebilirsiniz. Küçük regl kapları genellikle 30 yaşından küçük ve daha önce normal yoldan doğum yapmamış kadınlara önerilirken, 30 yaşın üzerinde ve normal doğum yapmış ya da ağır regl döngüleri geçiren kadınlara daha büyük olanları önerilir. Kullanacağınız boyutu bulmak için yaşınız, seviksinizin uzunluğu, regl akışınızın yoğunluğu, regl kabının sıkılığı ve esnekliği, pelvik taban kaslarınızın gücü, daha önce normal doğum yapıp yapmadığınız gibi bilgiler göz önünde bulundurulmalıdır.
Örnek olarak, online satış yapılan bir siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Bakımı Nasıl Yapılır?

Kullanılmadan önce mutlaka yıkanmalıdır. Ayrıca regl kabı günde en az iki kere boşaltılmalıdır. Bu ürünler dayanıklıdır, dolayısıyla uygun ve düzgün bir bakımla 6 aydan 10 yıla kadar ömürleri vardır. Aynı ürünün tek kullanımlıklarının da vardır ve asla temizlenip yeniden kullanılmaya kalkılmamalıdır.

Avantajları Nelerdir?

Kullanıcıların yaptıkları yorumlara göre bu ürünler öncelikle uygun fiyatlı ve tamponlardan daha güvenli. Ayrıca pedlerden veya tamponlardan daha fazla kan tutabiliyorlar. Ama en önemlisi çevre dostular.

Dezavantajları Nelerdir?

Yine kullanıcıların yaptıkları yorumlara göre ürünü kullanmak biraz meşakkatli olabilir. Yani, takmak veya çıkarmak zor olabilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için öncesinde mutlaka doktora danışılmalıdır. Uygun şekilde kullanılmadığında vajinal tahrişe neden olabilirler.

Fiyatı Ne Kadar?

Regl kapları, birçok ülkede tampon ve pedlerden daha uygun maliyetlidir. Bir tanesi için ortalama olarak 200 -250 TL ödemeniz gerekmektedir fakat en az 6 ay boyunca regl döneminizle ilgili başka bir harcama yapmanız gerekmez. Düzgün kullanıldığında 10 yıla kadar ömrü olduğunu da unutmamak gerekir.

Regl Kabı
MOONCUP firması tarafından retilen Regl Kabı

Kaynak

@mrsseda