• Kripto para (Cryptocurrency) kriptografi ile güvence altına alınan dijital veya sanal bir para birimidir.
  • İlk dijital para ünvanına sahip Bitcoin 2009 yılında Amerika’da Mortgage Krizi olarak başlayan konut piyasasının çöküşünün ardından ortaya çıkmıştır.
  • Bitcoin’in başarısıyla ortaya çıkan ve “altcoinler” olarak bilinen diğer para birimlerinden bazıları arasında Ethereum, Litecoin, XRP, Chainlink ve Tether
  • Herhangi bir kripto para birimi satın almak için çeşitli dijital para birimlerinin ticaretini sağlayan bir platforma kayıt olmalısınız

Merhaba, bu yazının amacı kısa ve basit tanımlar ile kripto para dünyası hakkında bilgi vermektir. Özellikle Bitcoin ile gündemden düşmeyen kripto para borsası aslında birçok diğer para birimi, kendi tabiri ile coin (koin) ve altcoin (altkoin) gibi terimlere sahiptir. Bu yazının amacı yatırım tavsiyesi vermek değil, konu hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmaktır.

Kripto Para (Cryptocurrency) Nedir?

En basit tanımı ile bir kripto para birimi, örneğin Bitcoin ya da Ethereum, kriptografi ile güvence altına alınan dijital veya sanal bir para birimidir. Kriptografi ya da başka bir deyişle ‘şifreleme’ ise okunabilir, açık durumdaki bir verinin içerdiği bilginin istenmeyen kişilerce anlaşılamayacak kadar karmaşık bir hale dönüştürülmesinde kullanılan yöntemlerin tümüdür.

Burada amaç sahteciliği veya çifte harcama yapmayı neredeyse imkansız hale getirmektir. Birçok kripto para birimi, blok zinciri (blockchain) teknolojisine dayalı merkezi olmayan ağlardır. Kripto para birimlerinin tanımlayıcı bir özelliği, genellikle herhangi bir merkezi otorite tarafından verilmemeleri ve onları teorik olarak hükümet müdahalesine veya manipülasyonuna karşı bağışık hale getirmeleridir. Yani hiçbir hükümet kontrolü veya otoritesi yok, tam bağımsız!

Örneğin USD yani dolar, bir merkez bankası kontrolü altında ve devlet tarafından kontrol altında tutulan, takibi yapılabilen ve devlet müdahalesine açık bir para birimidir.

Kriptografi- Şifreleme

Kripto Para Türleri Nelerdir?

2009 yılında “Satoshi Nakamoto” takma adıyla bilinen bir kişi veya grup tarafından piyasaya sürülen, hala en değerli ve en popüler kripto para birimi olan Bitcoin ilk blok zinciri tabanlı kripto para birimidir. Bugün her ne kadar binlerce alternatif kripto para birimi olsa da Bitcoin çeşitli işlevlere ve özelliklere sahiptir. Bitcoin’i değerli yapan unsurlardan biri de ‘sınırlı sayıda’ olmasıdır. Toplam Bitcoin adedi 21.000.000’dur.

Bitcoin’in başarısıyla ortaya çıkan ve “altcoinler” olarak bilinen rakip para birimlerinden bazıları arasında Ethereum, Litecoin, XRP, Chainlink ve Tether yer alıyor.

Coinmarketcap uygulaması kripto para piyasa değerleri

Bitcoin Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

2009 yılında Amerika’da Mortgage Krizi olarak başlayan konut piyasasının çöküşünün ardından ortaya çıkan Bitcoin dijital bir para birimidir. Hala gizemini koruyan ve takma isim Satoshi Nakamoto tarafından bir yayınlanan bir metinde ortaya konan fikirleri takip ediyor. Teknolojiyi yaratan kişi veya kişilerin kimliği hala bir muamma. Bitcoin, geleneksel çevrimiçi ödeme yöntemlerinden çok daha düşük işlem ücretleri vaat ediyor. Ayrıca devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine merkezi olmayan bir otorite tarafından işletiliyor.

Bitcoin güncel değeri ile kripto para piyasının en değerli birimidir

Bugün her ne kadar usb şeklinde satılan kripto para cüzdanları bulunsa da, fiziksel Bitcoin yoktur. Bitcoin’ler herhangi bir banka veya hükümet tarafından üretilmez veya desteklenmez.Bu sayede bir otorite tarafından kontrol edilemez ve sınırlı sayıdadır.

2020 Aralık ayı itibariyle en yüksek değerine ulaşarak yaklaşık 23.500$ ile rekor kırmıştır. Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre ise yaklaşık 1.3 Milyon kişi kripto para piyasalarında kayıtlı aktif hesaba sahip.

Bitcoin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin ya da herhangi bir kripto para birimi satın almak için çeşitli kripto para birimlerinin ticaretini sağlayan bir platforma kayıt olmalısınız. Bu konuda hizmet veren birçok platform bulunmaktadır. Bitcoin, Ethereum ve XRP gibi kripto para satın alabileceğiniz bazı platformlar,

Binance, işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Sadece işlem hacmi değil aynı zamanda kullanıcı sayısı olarak da dünyanın en büyük platformlarından biridir. Oldukça zengin bir porföye sahip Binance, her geçen gün eklenen yeni birimler ile de piyasasını genişletmektedir. Ayrıca Türkçe ve Türkiye’den transferleri de destekleyen Binance bu konuda öncü platformlardan biridir.

Coinbase, merkezi San Francisco, California, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir dijital para borsasıdır. Oldukça sınırlı bir portföye sahip olan Coinbase uzun dönemli yatırımlar için tavsiye edilir.

BtcTurk, 2013 yılında Türk Lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminin gerçekleştirildiği Türkiye’nin Türk lirası tabanlı ilk kriptopara alım satım platformudur. 1 Temmuz 2013 tarihinde iş insanı Kerem Tibuk tarafından kurulmuş, 2018 yılında QNB Finansinvest CEO’su Özgür Güneri tarafından devralınmıştır.

Paribu 14 Şubat 2017’de kullanıma açılan ve milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan Türk Lirası ile kripto para alış veya satış işlemleri yapılabilen bir kripto para borsasıdır. Paribu’nun CEO’su Yasin Oral’dır. Paribu, Türkiye’de tümüyle yasal olarak faaliyet göstermektedir. Yetkili mercilerden gerekli izinlere sahiptir.