If Anything Happens I Love You, ebeveynlerin yaşadıkları kayıp hakkında iç karartıcı bir animasyon filmi. Henüz 12 dakika içinde, küçük çocuklarının ölümünün ardından yaşadıkları gergin bir keder okyanusuna küçük bir bakış.Bir trajedi ile başlayan fakat çizdikçe bazı ışıklar açan harika mini yapım.

Ebeveynlerin uzun bir masanın iki ucunda oturup, akşam yemeğini yerken açılan bir sahneyle anında etkilemektedir. Vücutları kambur ve sessizdir, eskiz gibi çizilirken, düşünceleri ve duyguları kavgacı bir şekilde üzerlerinde oynar.

if-anything-happens-i-love-you
IMAGE: NETFLIX

Eskiz benzeri çizgi sanatı tarzı, kısa film ile gerçeklik arasında bir bağ dokusu gibi hissettiriyor. Bu insanların bu hareketlerden geçtiklerini, evlerinde yürüdüklerini, çocuklarının bu anılarına eriştiklerini ve aynı zamanda figürlerini oluşturmaya harcanan el emeğini görerek kendilerini daha somut hissetmelerini sağlıyor.

Yakın tarihli Zoom sohbetinde Mashable’a verdiği demeçte If Anything Happens I Love You’nun animatörü ve animasyon yönetmeni Youngran Nho, karakterlerin duygularını vurgulamak için stilini filme oldukça derin işledi.

“Film gerçekten kırılgan ve kaba bir duyguya sahip olduğu için, aynı eskizler gibi çok ham ve bir şekilde bitmemiş gibi görünmesini de istedim” dedi.

Anılarında anne, baba ve kızını çok iyi işliyor ve anında duyguları harekete geçiriyor. Ailenin kedisi de, siyah formu ve sıcak, meraklı tavrı ile farklı bir niteliğe sahip, sanki kendi kedilerimden biriymiş gibi ve zihnimde neyi işleyebileceğimi bilmeden iç karartıcı fakat içkinlikle bağlantı kurmamı sağladı.

Filme ek bir doku kazandırmak için, arka planlar taranmış kağıt üzerine sulu boyadan oluşuyor ve bu da Nho’nun ulaştığını söylediği o ham duyguyu daha fazla veriyor. Büyük ölçüde boş ve neredeyse anlamsız geçmişlerin, bu kederli ebeveynleri dolduran bir tür boşluk oluşturuyor.

Nho, “Nasıl hissedeceklerini hayal etmeye çalıştım,” dedi. “İçimde boşluk hissettim. Boş hissettim. Filmi minimum arka plan, minimum renk, çok boş yapmak istedim. Bence bu onların nasıl hissettiğini daha net gösteriyor.”

Bu karakterleri “gölgeleri” ile, bu çizgi filmimsi, duygularının karanlık temsilcileriyle, iç diyaloglarıyla ve ruhlarıyla yan yana koymama yardımcı oluyor. Maddesel dünya ile güçlü bir tezat oluşturuyorlar.

if-anything-happens-i-love-you-netflix
Kızın gölgesi, ailesine tutunmaya çalışır.
IMAGE: NETFLIX

If Anything Happens I Love You ve baba ve kız

Nho, senaryo yazıldıktan sonra CalArts’ta öğrenciyken, If Anything Happens I Love You’da çalışmaya başladı. Yazarlar ve yönetmenler Michael Govier ve Will McCormack, bir animatör arayan Nho’nun öğretmenine ulaştı ve Nho tavsiye edildi.

Nho senaryoyu okuduğunda, 2000 yılında Oscar kazanan kısa animasyon filmi Baba ve Kız’ı – en sevdiği animasyonu – hatırlattığını söyledi. ” If Anything Happens I Love You’ neredeyse siyah beyaz ve gerçekten basit, ancak karakterlerin duygularını ve hislerini hissedebilirsiniz,” dedi.Baba ve Kız. “Bu çok basit, özlü ve anlamlı bir sanat tarzı.” Kaynak

Odudle