2020 sonu itibariyle Avrupa Birliği’nden resmen ayrılan Birleşik Krallık yeni vize türü olan Skilled Worker Visa yani Nitelikli İşçi Vize’sini tanıttı. 2021 itibariyle Avustralya ve Kanada tarzı puanlı sisteme geçen İngiltere bu yeni vize tipiyle daha nitelikli göçmenlerin ülkeye gelmesini hedeflemekte. Eski sistemde Tier 2 olarak adlandırılan benzer bir vize türü bulunmaktaydı fakat yeni vize türü birçok açıdan farklılıklara sahip.

Nitelikli İşçi Vizesine Hak Kazanmak İçin Ne Yapmak Gerekli?

Birleşik Krallıkta iş kurmuş ve İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış bir işveren için çalışacak olmak,
• Birleşik Krallık ’tan aldığınız iş teklifinin detaylarını içeren bir “Sponsor Yazısına” sahip olmak
• İhtiyaç duyulan mesleklerden birini yapıyor olmak
• En azından asgari ücret alıyor olmak (Yaptığınız işe göre değişiklik gösterebilir)
Vize başvurusu yapmadan önce size bir iş teklifi yapılmış olması gerekmektedir.

Vize Başvurusu için İngilizce Bilmek Gerekli Mi?

Nitelikli İşçi Vizesi için, evet. En az B1 seviyesinde İngilizce konuşabilmeli, okuyabilmeli, yazabilmeli ve anlayabilmelisiniz. İngilizce bilginizi girmiş olduğunuz uluslararası sınavlar (IELTS, TOEFL vb.) ya da daha birçok şekilde kanıtlamanız istenebilir.

Ne kadar Süre Kalabilirsiniz?
Vize uzatmanız gelene kadar, size 5 yıllık bir süre veriliyor. Vizeniz sona erdiğinde, iş veya işvereninizi değiştirdiğinizde uzatmak veya güncellemek için başvurmanız gerekiyor.

Kaç Kez Uzatma Başvurusunda Bulunulabilir?
Uygun koşulları sağladığınız sürece uzatma başvurusunda bulunmanızda bir sakınca yoktur. 5 yılı doldurduktan sonra, eğer Birleşik Krallık’a kalıcı olarak yerleşmek istiyorsanız “Süresiz Oturum İzni”’ başvurusu yapabilirsiniz. Süresiz oturumu aldıktan sonra, istediğiniz sürelerce Birleşik Krallık’ta kalabilir, çalışabilir, eğitim alabilir ve hatta bazı sosyal yardımlara başvurabilirsiniz.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu vize türü için başvuru online olarak yapılmaktadır. Belgeleriniz İngilizceye çevrilmiş olarak beyan edilmelidir. Ek olarak tüberküloz testi istenmektedir. Başvuru linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Vize Başvurusuna Onay Gelmesi Ne Kadar Sürer?

Tüm vize başvuruları İngiltere resmi interner sayfası gov.uk üzerinden yapılmaktadır.Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlamadan önce, sponsorluk mektubunuzda beyan edilen tarihten itibaren 3 ay öncesine kadar vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer Birleşik Krallık’ta iseniz 8 hafta, dışında iseniz 3 hafta kadar bir karar verme süresi vardır.

Vize Başvuru Ücreti Ne kadar?

Nitelikli İşçi vizesine başvurduğunuzda, aşağıdakileri yapmak için yeterli paranızın olması gerekir:
• Başvuru Ücreti – £610 ile £1408 arasında koşullarınıza bağlı olarak değişir.(Eğer İşiniz ihtiyaç duyulan meslekler listesinde yer alıyorsa başvuru ücretiniz düşebilir.)
• Sağlık Hizmeti Ücreti – £624
• Birleşik Krallık’a ilk geldiğinizde yanınızda en az £1.270 bulunması beklenir. (Muaf olunan bazı durumlar olabilir.)
Toplamda ne kadarlık bir ödeme yapacağınızı ancak net olarak başvuru zamanı geldiğinde öğrenebilirsiniz.

Partner Ve Çocuklar İçin Koşullar Neler?

Eğer eşiniz ve çocuklarınız uygun koşulları sağlıyorsa, sizinle yaşamak için “Dependant” başvurusu yapabilirler. Başvuruları başarılı olduğu takdirde, vizeleri sizinle aynı tarihte sona erecektir.
Partnerinizle evli olma zorunluluğunuz bulunmamaktadır fakat ilişkinizi ispatlamanız gerekmektedir. (En az 2 yıldır birlikte yaşama vb.)
Çocuklarınız eğer 16 yaşından büyük ise sizinle yaşıyor olmalılar, evlilik durumu söz konusu olmamalı ve finansal olarak siz tarafından destekleniyor olmalılar.
Ayrıca eşiniz ve çocuklarınız, ülkeye giriş yaptıklarında kendilerini geçindirebilecek belirli bir miktar parayı banka hesaplarında gösterebilmelidirler. Genellikle bu ücretler şu şekildedir:
• Eş – £285
• Tek çocuk – £315
• Ek olarak her bir çocuk için – £200

İngiltere’de Doğan Çocuklar Doğrudan İngiliz Vatandaşı mı Oluyor?

Birleşik Krallık doğum yoluyla vatandaşlık vermemektedir. ABD’nin aksine Birleşik Krallık ülkede doğan kişilere doğrudan vatandaşlık hakkı vermemektedir. Dolayısıyla geçici bir vize saihibi iseniz, doğan her çocuk için online olarak dependant, yani bağımlı kişi, başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu başvuruyu yapabilmek için Birleşik Krallık doğum belgesi ve çeşitli temel belgeleri ibraz etmeniz yeterli olacaktır.@mrsseda