• Harry ve Meghan Kraliyet Görevlerinden Çekildikten Sonra Neler Oldu?
  • Harry ve Meghan Oprah Winfrey İle Olan Röportajında Neler Oldu?
  • İkinci Bebek Kız Mı Erkek Mi?
  • Harry ve Meghan Parasız Mı Kaldı?

2018 yılında görkemli bir törenle evlenen Harry ve Meghan, 2020 yılının başlarında kendi internet siteleri üzerinden yaptıkları bir duyuru ile kraliyet ailesi resmi görevlerinden çekileceklerini açıklamışlardı. Bu açıklama sonrasında İngiliz medyasından epey tepki görmüşlerdi. Sonrasında birçok kez Kraliçe II. Elizabeth ve torunu Prens Harry masaya oturmuş fakat olumlu yönde bir sonuç elde etmeyi başaramamışlardı. Sonuç ne mi oldu? Kraliyet tarafından yayınlanan resmi bir yazı ile kendilerinin özgürlük istemlerine destek buldular. Ama bu durum onlara yetti mi? Büyük bir soru işareti…

Harry ve Meghan Kraliyet Görevlerinden Çekildikten Sonra Neler Oldu?

Önce kendilerine yaşayacak bir ülke bulmaya çalıştılar. Bu süreç epey acılı geçti. Kanada güvenliklerini sağlamayı reddettikten sonra yönlerini Amerika’ya çeviren Harry ve Meghan hem kraliyetten ayrılıp hem de aynı şaşalı yaşantıya devam etmek isteyince finansal zorluklara göğüs germek durumunda kaldılar ya da en azından basına yansıyan bu oldu. Hatta bir ara çıkan bir habere göre tuttukları malikanenin kirası ile ilgili bir sorun yaşadıklarında baba Prens Charles kendi kişisel servetinden onlara yardımcı oldu.

Uzun vadede para kazanmak amacıyla bir sürü ticari adım atan çift, ayrıldıkları aileye ait ünvanlarla hareket etmeye kalkınca olanlar oldu. Çifte ünvanlarından vazgeçtikleri resmi olarak hatırlatıldı.

2020 yılı boyunca Sussex Dük ve Düşesi Harry ve Meghan‘ın aileye geri dönüp dönmeyecekleri konuşuldu durdu. Fakat Buckingham Sarayından yapılan resmi duyuruya göre böyle bir şey artık mümkün değildi.
Resmi yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Harry ve Meghan Oprah Winfrey İle Olan Röportajında Neler Oldu?

Amerikalı ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey‘e röportaj verecekleri söylendiği ilk günden beri merak edilen program beklenenden fazla ses getirdi. Ne hakkında konuşacakları herkesin malumuyken içeriğin ne derece açık ya da sert olacağı ise en çok merak edilen unsurdu. Çift şaşırtmadı. Meghan’a göre kraliyet bir aile değil, bir şirketti ve asıl olan şirketin kusursuz bir görünmesiydi. Yaklaşık iki saat süren röportaj boyunca Oprah’ın sorularını yanıtlayan Harry ve Meghan, sık sık aileden ayrılmaktan başka seçenekleri olmadıklarını belirttiler.

Röportaj boyunca çok ilginç noktalara değinen Harry ve Meghan tüm dünyayı ikiye böldü. Bir grup çifti samimi ve özgürlükçü görürken, diğer grup para için şov yaptıklarını ileri sürdü.

Meghan, Kraliyet Ailesi İle İlgili Hiçbir Şey Bilmeden Evlenmiş

Megan’a göre Amerika, Los Angeles’ta yaşayan biri sürekli ünlüleri görerek büyüdüğü için erkek arkadaşının tanınıyor olması fikir olarak garip gelmemiş. Gel gelelim ki evlilik sürecine girdiğinde bunun normal bir ünlü olma durumu olmadığını anlamış. Kesinlikle hazırlıklı değilmiş ve hiç yardım görmemiş. Hatta o kadar ki Prens Harry ile flört dönemlerinde googleda arama yapmamış bile. Anlattığı bir anıya göre: ilk kez saraya gittiğinde reverans yapması gerektiğini bilmiyormuş. Harry ona reverans yapmayı bilip bilmediğini sorduğunda tanışacağı kişinin sıradan bir babaanne olmadığını fark etmiş.

İkinci Bebek Kız Mı Erkek Mi?

Röportaj sırasında Oprah, ikinci hamileliğini yaşayan Megan’a bebeğin cinsiyetini sordu. Oprah soruyu ilk sorduğunda Meghan bu haberi tek başına vermek istemediğini, eşi de onlara katıldığında birlikte açıklayacaklarını söyledi.

İlk çocuğunu 2019 yılında kucağına alan çiçeği burnunda anne gözlerinin içi gülüyordu. Açıklamayı Harry yaptı: Kız. Böylece, ilk bebekleri Archie’den sonra çiftin ikinci çocuklarının kız olacağı resmiyet kazandı. Bebeğin yaz aylarında doğması bekleniyor. Ayrıca çift, başka çocuk planlamadıklarını belirtti.

Meğer Düğünden 3 Gün Önce Evlenmişler!

Dillere destan düğünü herkes hatırlıyordur eminim ki. Gerçi hangi kraliyet düğünü sıradan ki? İngiltere taht sıralamasında 6. sırada yer alan Prens Harry, 1.5 yıldır nişanlı olduğu Amerikalı oyuncu Meghan Markle ile İngiltere’nin Windsor kentinde bulunan St George Şapeli‘nde evlendi.

harry-meghan-roportaj
Prens Harry ve Meghan Markle

Kraliyet düğününü milyonlar canlı olarak izledi. Düğünde en çok dikkat çeken detaylardan biri Meghan’ın çok sade bir gelinlik seçmesi ve annesi dışında hiçbir akrabasının katılmamış olmasıydı.

Meghan röportaj esnasında bu duruma bir açıklık getirmek istedi. Aslında o görkemli düğünden üç gün önce evlendiklerini ama kimseye söyleyemediklerini belirtti.

Meghan’ın İngiliz Basını İle Yaşadığı Sorunlar

İlişki resmiyet kazandığından beri İngiliz basınının odak noktası haline gelen Meghan için hayat çok zorlaşmış. Evliliklerinden hemen önce drama yaratabilmek adına babası ile ilgili çarpıtılmış haberler yapıldığını söyleyen Meghan, bu dönemde çok yıpranmış. Çünkü kraliyet ailesi ya da parlamento bu haberleri durdurmak için hiçbir adım atmadığı gibi görmezden gelmeyi tercih etmişler.

Harry’e göre ise kraliyet ve İngiliz medyası arasında görünmez bir anlaşma varmış. Basın, ailenin de uygun gördüğü skandalları halk ile paylaşabilmesi karşılığında, kraliyet için olumlu ve uyumlu bir imaj çiziyormuş. Ailede jenerasyonlardır gelen korku ile yönetme politikası yüzünden de kimse baş kaldıramıyormuş. Bu durum Harry’i giderek korkutmaya başlamış çünkü tarihin kendini tekrar etmesinden ve eşinin sonunun annesi gibi bitmesinden ürkmüş.

Çift geçtiğimiz günlerde basına açtıkları davayı kazandıklarını ilan etmişti. Habere buradan ulaşabilirsiniz.

Harry’e Göre Charles ve William’da Kapana Kısılmış Durumda

Harry, Meghan ile tanışana kadar ne kadar kapana kısıldığının farkında değilmiş. Meghan gerçekleri görmesini sağlamış. Kendi cümleleri ile açıklayacak olursak; Meghan’a kadar bir çıkış yolu görememiş.

Meghan kapalı kapılar ardında sürekli aileye yakışır hareket edebilmek adına eğitimler alıyormuş. Aileyi gururlandırmak için elinden geleni yapmaya çalışmış ama takdir görmemiş. Bu durum da Harry’e yine annesinin yaşadığı buhranları hatırlatmış ve korkutmuş. Çünkü Prenses Diana her zaman mutluluğu ön plana koyan bir kadınmış ve onların da mutlu olmasını isteyeceğini düşünerek adım atmış.

Harry’e göre babası ve kardeşi Prens William‘ın da aynı sistemin içerisinde sıkışıp kalmış. Bu duruma nasıl tepkiler geleceği merak konusu.

Harry ve Meghan Parasız Mı Kaldı?

Harry, kraliyet ailesinin maddi anlamda geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde muslukları kapattıklarını söyledi. Annesi, Prenses Diana’dan kalan servet sayesinde yeni bir başlangıç yapabilecek gücü bulabildiklerini anlattı. Harcamalar konusunda her zaman ilk öncelikleri güvenlik olmuş. Bu yüzdende streaming servisleri ile anlaşmalar imzalamışlar yani para kazanma arzusu ile atılmış adımlar değilmiş.

Harry’nin Kraliyet Ailesi İle Arası Nasıl?

Kraliyetten ayrılma sürecinin öncesi de sonrası da sancılı geçmiş. Kraliçe II. Elizabeth ile oldukça pozitif bir ilişkisi olduğunu söyleyen Harry, aynı cümleyi kardeşi Prens William ve babası Prens Charles için kuramıyor.

Baba, Prens Charles telefonlarına çıkmıyormuş. Ama Harry yine de bir gün tekrar eskisi gibi yakın bir ilişki kuracaklarını ümit ediyormuş. Çünkü onu çok seviyormuş. Kardeşi William’la ise bir süredir aralarının soğuk olduğunu doğrulayan Harry, onu her zaman çok sevdiğini ve seveceğini söylemiş.

Meghan’ın ilişkisine dair ise fikir yürütmek zor değil, ayrılık beyanından sonra hiçbir toplantıya ya da özel güne katılmayan düşes, her zaman yeni evlerinde oğluyla birlikte kalmayı tercih ettiğine göre iyi olmasa gerek.

Harry ve Meghan’ın Kraliyetten Ayrılmasının Gerçek Nedeni Ne?

Oprah basitçe durumu açıklamarını istiyor ve Harry: “lack of support” yani “destek eksikliği” olarak açıklıyor. Evliliklerinin başından beri gerekli desteği göremediklerini ve bu nedenle eşinin zihinsel sağlığının etkilendiğini öne sürüyor. En büyük korkum sonunun annem gibi olması diyerek ise kalplerdeki bir yaraya dokunuyor. Çift, İngiliz Milletler Topluluğuna ait herhangi bir ülkede yaşamayı öncelikli olarak teklif ettiklerini ama cevap alamadıklarını söylüyor.

Oprah, yaptıkları geri çekilme hamlesi ile Kraliçe II. Elizabeth’i gafil avlayıp avlamadıklarını soruyor. Harry ise asla böyle bir şey yapmadığını çünkü kendisine saygısının çok büyük olduğunu söylüyor.

Meghan Kraliyet Tarafından Susturuldu Mu?

Kraliçe II. Elizabeth

Melez ve boşanmış bir kadın olan Meghan’ın zaten aileye gelin olmaya uyan bir profili olmadığı herkesin malumu. Bu yüzden aile, basının üzerlerine çok geleceklerini bildikleri için hem Meghan’ın hem de onunla ilişkisi olan herkesin basına demeç vermesini kısıtlamış. Fakat Meghan’a göre diğer aile üyelerine sağlanan koruma ona sağlanmamış. İş, diğer üyeleri korumaya geldiğinde yalan dahi söyleyebilen aile, Meghan için hiçbir şey yapmamış.

Konuşmalarının arasında Kraliçe II. Elizabeth’i çok sevgi dolu ve pozitif bulduğunu sık sık belirtmiş hatta bir anıyı paylaşmış. İlk kez kraliyet görevine birlikte katıldıklarında çok güzel zaman geçirmişler. Hiçbir şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını, işin içine girince çok farklı hissedildiğini belirtmiş.

Meghan, Kate Middleton’ı Ağlattı Mı?

Bu hikaye baya bir meşhurdu. Çiçekçi kız elbiseleri! Evlilik arifesindeyken çiçekçi kız elbiseleri yüzünden Meghan’ın Kate‘i ağlattığını tüm medya yazmıştı ve Meghan’a göre aslında tam tersi olmuştu. Hatta daha da ileri giderek bu hikayenin her şeyi değiştiren an olarak tanımlamış. Provalar sırasında yaşanan bu olay sonrasında Kate bir özür notu ve çiçekle, Meghan’ın gönlünü almaya çalışmış. Meghan’a göre Kate ile ilgili sorun o an ortadan kalmış fakat ailenin duruma karşı tutumu onu çok rahatsız etmiş. Çünkü haberi kimse yalanlamamış.

Kraliyet Ailesi Irkçı Mı? Meghan Depresyona Mı Girdi?

Çift açıkça aileyi ırkçılıkla suçlayarak programa devam etmiş. Meghan, oğluna hamileyken aile üyeleri arasında bebeğinin ten renginin koyuluğu hakkında ırkçı konuşmalara maruz kaldığını belirtmiş. Hatta bu yüzden oğlunun bir ünvanı olmayacağı ve ona güvenlik sağlanmayacağını da kendisine beyan ettiklerini söylemiş. Bu noktada ipler kopmuş. Oprah, Harry’e detayları sorduğunda ise Harry: “Bu asla detaylarını paylaşmayacağım bir konu” diyerek konuyu kapatmış.

Tüm bu yaşanan kırılma noktaları birleşmiş ve Meghan zihinsel olarak kendini iyi hissetmemeye başlamış. Yanlış tercihler yaptığına inandığı ya da kendini sorguladığı anlar olmuş. Kraliyetin kıdemli üyelerinden yardım istemiş fakat reddedilmiş. Yardım istemek onun için çok zormuş ve çok cesur bir hareket yaptığını düşünüyormuş. Harry ve Prenses Diana’nın yakın bir arkadaşı sayesinde tekrar toparlanmış. Bu durumu; onlardan iyi, beni ve içeride neler olduğunu kim anlayabilirdi ki diyerek ifade etmiş.

Çifte göre sistem en başından beri Meghan’ın başarılı olmasına hiçbir zaman izin vermeyecek şekildeymiş.

Neden Bazıları Çiftin Şov Yaptığını Düşünüyor?

Hiçbir bilgisi olmadan aileye gelin gitmesi: Yaşadığımız yüzyılda bırakın evlenme sürecini, öncesinde biriyle flört edeceği zaman bile insanlar sosyal medyasına bakar. Hele ki karşınızdaki bir prens ise ve bu denli ünlü bir anneye sahip ise. Yaşı sebebiyle Meghan Markle’ın Diana’nın dünyada ses getiren cenazesini çok net hatırlıyor olduğuna bahse girilebilir. Ayrıca biraz karıştırdıktan sonra, müstakbel eşinin katıldığı çıplak ya da ırkçı söylemlerin olduğu görüntülerinin bugün dahi YouTube’da görülebilmesi, Nazi kostümlü resimlerinin boy boy gazeteleri süslemesi yada uyuşturucu bağımlılığı süreçlerinde yaşananlara dair buldukları belki hoşuna gitmemiştir. Sonuçta herkes bir şansı daha hak eder şeklinde yorumlamalar görmek mümkün.

Reverans bilmeme meselesi: Açıkçası bu yüzyılda bu kadar naiflik kulağa biraz ilginç geliyor. Hele ki bu kişi bir oyuncu ise. Dönem film ve dizilerinde bile sık sık karşılaştığımız bu sahneye eminim herkes aşinadır. Kral ya da kraliçe görünce eğilerek selam verilir. Meghan’ın bu sözleri, bazı çevrelerce saçma olarak değerlendiriliyor.

Prenses Diana’nın adının çok sık geçmesi: Durumu dramatikleştirdiğini düşünen insanlar çoğunlukta. Ayrıca annesinin adını kullanarak popülaritesini de kullanmaya çalıştığı düşünülüyor. Prenses Diana ve Meghan Markle’ın yaşadıkları bazı kitlelere göre kıyaslanabilir değil. 19 Yaşında aileye gelin olarak giden ve eşi tarafından hiç sevilmeyen, bir metresin varlığını bilerek yıllarca yaşamak zorunda olan, bu süreçte veliahtlar doğurmakla görevlendirilen, ailesi ve arkadaşları ile iletişimi kesilen, halk tarafından sevildikçe eşi tarafından kıskanılan ve baskılanmaya çalışılan ve bütün bunlara rağmen 15 yıl evliliğini sürdüren bir kadınla kıyaslamaya kalkıldığı unutulmazsa daha gerçekçi bakılabilir belki deniyor.

Parasızlık durumu: Hem aileden ayrılmak isteniyor hem de tüm ayrıcalıklarının devam etmesini istiyor oluşları şımarıklık olarak değerlendiriliyor. Bugün halk, kraliyete verilen vergiden ciddi derecede rahatsızlık duyarken bir de onları finanse ettikleri düşüncesi biraz kabul edelim ki saçma kalabiliyor. Yaşamadığınız ve hizmet etmediğiniz bir ülkeden gelir elde etmekle ilgili talepleri, zamanın eski kralı, kraliçe II. Elizabeth’in tahttan feragat eden amcasını çok hatırlatıyor. Kendisi, Paris’te son derece mutsuz bir şekilde vefat etmişti.

Archie’nin ünvanı olmayacak olması ve ırkçılık iddiaları: Tüm dünyadaki kraliyet ailelerinin küçülmeye gittiği bir sır değil. Hatta Prens Charles, 2019 yılında yaptığı bir açıklamaya göre tahta çıktığında ailenin aldığı ödenek sisteminde değişiklikler yapmayı planlıyor. Böylece hem halk vergilerden rahatsızlık duymayacak hem de İngiliz kraliyet ailesi varlıklarını sürdürebilecek. Plana göre sadece kral, kralın eşi, veliaht prens ve ailesi ödenek alabilecek.

Yani zaten hali hazırda tahta geçmesi mümkün olmayan ve çokta uzakta olmayan bir gelecekte değişecek kural sebebiyle bir bebeğe prens ünvanı verilmemesinin direk ırkçılık ile bağlantılı olması biraz büyük bir iddia olarak bulunuyor. Akıllarda uyanan bir başka soru ise: Madem aile bu konuda bu derece hassastı ve hatta ırkçıydı en başından bu evliliğe neden izin verdiler? Evliliği engellemek çokta zor olmasa gerekti. Bir diğer durum ise konuşmalardan anlaşıldığı kadarıyla ailenin bir üyesinin yaptığı bir densiz konuşma tüm aileye mal edilmiş görünüyor.

Aileyi sürekli suçlarken Kraliçe II. Elizabeth ile ilgili olumlu konuşulması: En çok dikkat çeken ve samimiyetsiz bulunan durumdu bu. Kraliçe II. Elizabeth, herkesin de bildiği gibi ailenin başı. Yani onun haberi olmadan kuş uçamaz, altına imzasını atmadığı bir beyanname karar olarak sunulamaz. Bu da bizi şu noktaya getiriyor: suçlamaların merkezinde aile varsa, istedikleri kadar kraliçeyi dışında tutacak konuşmalar yapmış olsunlar, onu da suçlamış oluyorlar.

Herşey para için: Yine bir kesim tüm bu şovun para için olduğunu, birkaç yıl sonra popülaritesini yitirdikleri zaman neler yapacaklarını kestirmenin zor olduğunu öne sürüyor.

@mrsseda

Öneri: Kraliçe II. Elizabeth Öldüğünde Olacaklar