Böcek yeme fikri bazı insanlara korkunç gelse de, dünyadaki ülkelerin% 80’inde yeniliyorlar. Ve Güney Afrika’da, onlardan keyif almanın en iyi yolu dondurma külahı olabilir.
Gourmet Grubb, böcek yemenin faydalarını göstermenin bir yolu olarak 2017 yılında Cape Town’da kuruldu. Şirketin menüsünde başka yiyecekler de var, fakat asıl yıldız EntoMilk dondurması. EntoMilk, kara asker sineklerin larvalarından yapılan süt içermeyen bir üründür.
CNN’e konuşan kurucu ortak Leah Bessa, “Böceklerin gıda endüstrisinde görülme, üretilme ve kullanılma şeklini değiştirmek için yola çıktık” dedi.


Dünya genelinde 1.900’den fazla böcek türü 2 milyar insan tarafından yeniyor. Örneğin Tayland ve Güney Kore gibi Asya ülkelerindeki pazarlar, ipekböceği ve çekirge gibi böcekleri atıştırmalık olarak satılmaktadır.
Gıda için böcek yetiştirmek, çiftliklerde yetiştirilen geleneksel hayvanlardan daha çevreci ve daha sürdürebilirdir. Yetişkin bir ineğin sadece% 40’ı yenilirken, her bir inek günde yaklaşık 54 kilo atık üretmekte. Bunun aksine çoğu böceğin% 100’ü yenebilir ve büyümek için çok az suya, yiyeceğe veya alana ihtiyaç duyarlar.
Ayrıca, kara asker sineği gibi türler aslında atık yiyorlar, bu yüzden de çevre için de idealdir. Örneğin EntoMilk böcekleri, bira yapımında kullanılan tahıllardan kalan atıkları yerler.
Haziran 2019’da Gourmet Grubb, ziyaretçilerin böcek tozu ve mopani solucan humusundan yapılan makarna gibi yemekleri deneyebilecekleri geçici bir dükkan açtı. Bessa, EntoMilk’in geleneksel süt ihtiyacımızı azaltmaya yardımcı olacağını ve böceklerin gelecekte herkesin diyetinin bir parçası olacağını umuyor. Bu konuda yapılan araştırmalar ise tam tersini işaret ediyor. Özellikle hayvandan insana geçen bulaşıcı hastalıkların yarattığı endişe sebebiyle dünya nüfusunun giderek hayvansal gıdalardan uzaklaştığı biliniyor.
Burada önemli noktalardan biri de uzay seyahatlarının sıklaşması hatta bir uzay kolonisi hayalidir. Türk mutfağına bir hakaret gibi gelse de uzayda bir inek yetiştirmektense sanırım böcekleri yetiştirmek daha ideal olabilir.


@meetugur

Kaynak