Yurtdışında yaşamak ya da vatandaşlık almak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Örneğin başka bir ülke vatandaşı ile evlenerek ya da o ülkede belirli bir miktar yatırım yaparak vatandaşlık alabilirsiniz. Fakat son dönemlerde ev satın alarak oturum almak da oldukça yaygın. 2021 yılı itibariyle en sık araştırılan konulardan biri.

Antigua Barbuda

Özel veya devlete ait mülklere yaklaşık 400.000$ civarı yatırım yapabilirseniz, bu Karayip ülkesinden altı ay gibi kısa bir sürede vatandaşlık ve pasaport alabilirsiniz. İngiliz sömürgesi olan bu ada vatandaşlığı ile 132 ülkeye vizesiz erişiminiz olur. Ayrıca Antigua’da yaşamanın maliyeti tipik olarak Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinin çoğundan% 20 daha düşüktür.

Antigua Barbuda

Portekiz

Altın vize programına sahip ülkelerden biri olan Portekiz, en az 350.000 Euro’luk mülke yatırımı ile tüm aileniz için vatandaşlık veriyor. Vizenizi her iki yılda bir yenileyebilmeniz için her yıl sadece 2 hafta ülkede ikamet etmeniz yeterli. Portekiz ayrıca batı avrupa ülkeleri arasında en ucuz ülkelerden biridir.

Yunanistan

250.000 Euro ile Yunanistan’ın asgari yatırım gereksinimi, diğer Avrupa ikamet programlarının çoğundan daha düşük. Ülkenin uzun süre mücadele ettiği ekonomik kriz sebebiyle emlak değerleri oldukça düşük. Ekomik krizden yeni yeni çıkmaya başlamışken bir de pandemi yaşanınca mülk değerleri oldukça cazip fiyatlara satılıyor.

Yunanistan’ın mülk programında ülkede belirli bir zaman geçirme zorunluluğu yoktur. Yani Yunanistan’da bir mülke yatırım yapabilir, Yunanistan’da ikamet izni alabilirsiniz. Ardından, istemiyorsanız, Yunanistan’a bir daha adım atmadan Schengen Bölgesi’nde rahatlıkla dolaşabilirsiniz. ( Sadece gerekli evrakları alabilmek için bir kere seyehat yeterli)

Ayrıca Yunanistan’ın 45 yaşın altındaki Yunan erkekler için askerlik hizmetini zorunlu kıldığını da unutmayın. Bu sizi endişelendirmeyebilir, ancak ikinci vatandaşlık planınızda çocuklarınız varsa bunu aklınızda bulundurun.

Letonya

Letonya bir zamanlar AB’de ikamete hak kazanmak için en iyi ve en kolay yer olarak lanse edildi. Başlangıçta, bu ülkenin asgari emlak harcama şartı 160.000 euro idi. Bugün, 250.000 Euro artı emlak fiyatına göre% 5 başvuru ücreti.

İkamet durumunuzu korumak için ülkeyi yalnızca yılda bir kez ziyaret etmeniz gerekir, ancak hedefiniz ikinci bir pasaportsa, vatandaşlığa kabul başvurusu yapmadan önceki 12 ay boyunca Letonya’da tam zamanlı yaşamanız gerekebilir.

Kalıcı oturma izni olarak beş yıldan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz, ancak ilk oturma izni ilk beş yıl için geçici olacaktır. Bu, vatandaşlığa alınmaya uygun hale gelmeden önce ilan edilen beş yıllık sürenin aslında minimum 10 yıl olduğu anlamına gelir.

Yunanistan gibi, Letonya da vatandaş olmak için Letonca’da akıcılık gerektirir. Dahası, ülke çifte vatandaşlığı tanımıyor. Letonya’da ikamet etmek, yalnızca orada yaşamak istiyorsanız ve mevcut vatandaşlığınızı ve pasaportunuzu bırakmaya hazır olmalısınız.

ST. KITTS & NEVIS

vatandaslik-veren-ulkeler-st-kitts-nevis
St.Kitts&Nevis

Karayipler’deki Rüzgâraltı Adalarında bulunan iki adadan oluşan federal bir ülke olan St. Kitts&Nevis yüzölçümü ve nüfus bakımından Amerika’daki küçük bağımsız devletlerdendir. Vatandaşlık programı sayesinde ailenize, tüm Avrupa Birliği Ülkeleri ve İngiltere de dahil olmak üzere, 130’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlamaktadır. Yatırım miktarı koşullara göre değişse de 3 ay gibi kısa bir sürede bu eşsiz pasaporta ulaşabilirsiniz.

Öneri: Hangi Ülke Hangi Konuda En İyi – Birinciler Haritası