İngiltere kraliyet ailesi, 10 Haziran 1921 doğumlu olan Edinburgh Dükü Prens Philip’in 100. yaşını kutlamaya hazırlanırken aldıkları kötü haberle sarsıldı. 4 Mart 2021 tarihinde Buckingham Sarayından yapılan açıklama ile Prens Philip’in hayatını kaybettiği açıklandı.

Geçirdiği kalp ameliyatı sonrası durumunun iyi olduğu açıklanan prens 16 Mart 2021 tarihinde Londra’nın merkezinde bulunan King Edward VII hastanesinden taburcu edilmişti.

Neden Kral değil? Birleşik Krallık monarşisi evlilik yolu ile kral ya da kraliçe ünvanı vermediği için Kraliçe Elizabeth’in eşi ancak Prens ünvanına sahip.

prens-philip-oldu-simdi-ne-olacak
Prens Philip 2008

Prens Philip Neden Hastaneye Kaldırılmıştı?

Buckingham Sarayından yapılan açıklamaya göre Prens Philip geçtiğimiz hafta salı akşamı kendisini iyi hissetmediği için tedbir amaçlı King Edward VII hastanesine kaldırıldı. Yine saraydan verilen bilgilere göre, Prens Philip kendi aracı ile hastaneye gitti ve doktorun tavsiyesi üzerine yatışı yapıldı.

Prens Philip covid-19 ile mi mücadele etti?

Herkesin aklına gelen ilk soru kısa süre önce aşısını olan Prens Philip covid-19 yüzünden mi hastaneye kaldırıldı? Yapılan açıklamaya göre, hayır. Saraydan alınan bilgilere göre Prens Philip’in rahatsızlığının koronavirüsü ile bir alakası yok. 10 Haziran 2021 tarihinde 100. Yaşını kutlamaya hazırlanan prensin sadece tedbir amaçlı hastaneye yatırıldığı, gözlem altında olacağı ve dinlenmesi gerektiği bildirilmişti.

Kraliçe II. Elizabet Neredeydi?

Kaynaklara göre; Prens Philip ile aşk evliliği yapan 94 yaşındaki Kraliçe, dile kolay 74 yıllık eşinin hastaneye kaldırılmasını endişe ile karşıladı. Fakat şu anda Windsor kalesinde ve gündelik kraliyet işleri ile ilgileniyor, her ne kadar bu tutumu birçok kişi tarafından olumsuz eleştiriliyor olsa da.

prens-philip-ve-kralice-elizabeth
Kraliçe Elizabeth ve Prens Philip

Kraliçenin yaşı ve günümüz covid-19 koşulları göz önünde bulundurulduğunda, kendisi monarşinin riske atılamayacak bir parçası olduğu için, yetkililer yapılan planın dışına çıkılmasını sakıncalı görüyorlar.

ingiltere-basbakani-boris-johnson
İngiltere Başbakanı Boris Johnson

İngiltere Başbakanı Bu Durumla İlgili Ne Dedi?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın birkaç gün önce Edinburgh Dükü Prens Philip’e en iyi dileklerini ilettiği açıklandı.

Prens Philip’in hastanedeki durumu nasıldı?

En küçük oğlu Prens Edward’ın yaptığı açıklamaya göre henüz Prens Philip hastaneden çıkmaya hazır değil. Diğer bir saray kaynağı, durumunun iyiye gittiğini, tedaviye yanıt verdiğini fakat doktorlara göre hastaneden çıkmasının mümkün olmadığını açıklandı.

Şu anda tüm gözler Prens Philip’in üzerinde. Acaba Prens 100. Yaşını ailesiyle kutlayabilecek mi? Olası bir vefat durumunda Covid-19 Pandemisi sebebiyle geleneksel cenaze töreni planlanabilecek mi? Kraliçe II. Elizabeth bu durumu nasıl karşılayacak? 74 yıl boyunca koca bir hayat paylaştıktan sonra tek başına devam edecek gücü bulabilecek mi?

Aile üyeleri bu konuda her ne kadar konuşmasa ve ümitli görünse de, kraliyet protokolleri sebebiyle aile üyelerinin her biri için ölüm senaryoları hazırda bekletiliyor.

Kraliyet Ailesi Üyeleri

Prens Philip’in Vefatından sonra neler olacak?

Prens Philip(solda) Kraliçe II.Elizabeth (sağda)


Kraliçe II. Elizabeth’in devlet işleri ile ilgilenmeden geçirebileceği bir 8 günü olacak. Bu süreçte kendi yerine vekil atama hakkı verilecek. Ayrıca Kraliçeye eğer arzu ederse tahttan temelli çekilme fırsatı sunulacak.


İlk süreç atlatıldığında Kraliçe eğer sürdürmek isterse ofis görevine geri dönecek ve ülke 30 günlük yas sürecine girecek. Bu uzun yas süreci sona erdiğinde, Kraliçe halka açık Kraliyet görevlerine geri dönecek.

Prens Philip gezi sırasında

Kaynaklara göre, Prens Philip planlanan cenaze töreninin abartılı olmamasını istedi. Sadece aile, arkadaşlar ve devlet başkanlarının katılacağı küçük bir cenaze talebinde bulundu. Bedeninin ise Frogmore Gardens’taki Windsor Kalesi‘nin arazisine gömülmesi planlandı. Bu arazi halka kapalıdır ve genellikle çiftin köpeklerini gezdirdiği çok kişisel bir yerdir.

Prens Philip’in Kod Adı Ne?

Geçmişte cenazeleri için planlarla ilgili olarak kod adları da kullanılırdı. Bu kod adlarının amacı ilk olarak santral operatörlerinin halka açık duyurulardan önce Kraliyet ölümlerini öğrenememesi için icat edildi. Örneğin, Kral VI. George 1952’de vefat ettiğinde, ölümü hakkında hükümet yetkilileriyle iletişim kurmak için “Hyde Park Köşesi” ifadesi kullanıldı.

21.yüzyıl Kraliyetleri için, kod adı olarak köprüler kullanılmıştır. Kraliçe Elizabeth için, Londra Köprüsü operasyonu, Prenses Anne ve Galler Prensesi Diana‘nın ölümleri için Tay Köprüsü Operasyonu, Galler Prensi Charles’ın kod adı ise Menai Köprüsü operasyonu olarak biliniyor.

Prens Philip için ise kullanılacak olan kod adı: Forth Bridge.

@mrsseda

Öneri: Kraliçe II. Elizabeth Öldüğünde Olacaklar